Predstavíme si výsledky tohtoročnej súťaže novinárskej fotografie, ktoré boli slávnostne vyhlásené v stredu 21. októbra. Medzi ocenenými sú aj fotografi na voľnej nohe, ktorí spolupracujú napríklad s viacerými médiami,  či s divadlom, alebo s tlačovou agentúrou. Medzi ocenenými sú aj kmeňoví fotografi z médií a vydavateľstiev, ako Ringier Axel Springer Slovakia – časopisu Život a denníka Nový Čas Nedeľa, vydavateľstva News and Media Holding – týždenníka Trend, magazínu .týždeň, denníka N, projektu MONO.sk a tlačových agentúr TASR a SITA.

Fotografie hodnotila medzinárodná porota: Stanley Greene (USA), Alexander Chekmenev (Ukrajina), Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Vasily Prudnikov (Bielorusko), Roman Vondrouš (ČR) a Judita Csáderová (SR).

Kategóriu Krátke video hodnotila porota: Pavol Barabáš (SR), Zdeněk Šámal (ČR) a Tomáš Stanek (SR).

Do súťaže sa prihlásilo 191 fotografov od ktorých porota hodnotila 1369 fotografií. Tie najlepšie si môžu návštevníci pozrieť na výstave Slovak Press Photo v Bratislave  vo výstavných priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy a v Justiho sieni Primaciálneho paláca. Výstava potrvá do 30. novembra. Zároveň môžu diváci fotografiám priradiť cez internet svoj hlas v súťaži Cena diváka.

Pozrite si kompletné výsledky a fotografie, ktoré nám pre Masmedialne.info zapožičala spoločnosť Slovak Press Photo:

Hlavnú cenu Grand Prix získal fotograf na voľnej nohe Robert Tappert za fotografiu zo série  pod názvom #ID:

Grand Prix za rok 2015-Robert Tappert s fotografiou zo série #ID
Robert Tappert , zo série #ID (zdroj: Slovak press Photo)

 

Grant Bratislavy je ročné štipendium na fotografovanie premien Bratislavy, kde po roku odovzdá víťaz do archívu magistrátu kolekciu 30 najlepších fotografií. V tomto roku sa víťazkou kategórie stala Deana Kolenčíková – so sériou Pozdrav z Bratislavy:

Cenu za celoživotné dielo získal fotograf a dokumentarista Peter Procházka (1952):

Peter Prochazka ©Foto Rasto Prochazka
Peter Procházka (autor foto: Rasťo Procházka, zdroj: Slovak Press Pohoto)

Víťazi kategórie Aktualita

1. a 2. miesto nebolo udelené.

Ivan Kováč, denník Nový Čas Nedeľa (vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia)
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Emigranti
Kategória: Aktualita


Boris Németh, magazín .týždeň
Čestné uznanie za sériu fotografií pod názvom Utečenci sú tu
Kategória: Aktualita

Víťazi kategórie Každodenný život

Laura Wittek, vydavateľstvo News and Media Holding
1. miesto za sériu fotografií pod názvom Posledný rok s otcom
Kategória: Každodenný život


Tomáš Benedikovič, denník N
2. miesto za sériu fotografií pod názvom Jeden deň v kláštore
Kategória: Každodenný život


Kata Sedláková, voľná fotografka
3. miesto za sériu fotografií Chlapčenské leto
Kategória: Život každodenný

Víťazi kategórie Reportáž
Juraj Mravec, MONO.sk
1. miesto za sériu fotografií pod názvom Na východe nič nové
Kategória: Reportáž


Robert Tappert, voľný fotograf
2. miesto za sériu fotografií pod názvom Nasledujúci deň
Kategória: Reportáž


Martin Bandžák, voľný fotograf
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Život po zemetrasení v Nepále
Kategória: Reportáž

Victor Breiner, voľný fotograf
Čestné uznanie za sériu fotografií pod názvom Separatisti
Kategória: Reportáž

Víťazi kategórie Portrét

Robert Tappert, voľný fotograf
1. miesto za sériu fotografií pod názvom #ID
Kategória: Portrét

Maňo Štrauch, týždenník Trend (vydavateľstvo News and Media Holding)
2. miesto za sériu fotografií pod názvom Tváre života (596)
Kategória: Portrét


Martin Bandžák, voľný fotograf
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Deti – obete sexuálneho násilia v Kongu
Kategória: Portrét

Vladimir Slivka, voľný fotograf
Čestné uznanie za sériu fotografií pod názvom Ján Mikuš, Slatinka
Kategória: Portrét

Víťaz kategórie Príroda

1. a 2. miesto nebolo udelené.

Peter Korček, časopis Život, vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Zelené (?) stanice
Kategória: Príroda

Víťaz kategórie Šport

1. a 2. miesto nebolo udelené.

Eduard Genserek, voľný fotograf
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Dracula
Kategória: Šport

Michal Svítok, TASR, obrazová redakcia
Čestné uznanie za samostatnú fotografiu pod názvom Posledný zápas
Kategória: Šport

Matúš Zajac, magazín .týždeň
Čestné uznanie za sériu fotografií pod názvom Pole Dance
Kategória: Šport

Víťaz kategórie Svet umenia
2. a 3 . miesto nebolo udelené.

Marta Foldesová, voľná fotografka
1. miesto za sériu fotografií pod názvom Tabula rasa
Kategória: Svet umenia

Víťaz v kategórii Mladí fotografi do 25 rokov a študenti

2. a 3 . miesto nebolo udelené.

Laura Štrompachová, voľná fotografka
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Očakávanie
Kategória: Mladí fotografi do 25 rokov a študenti

Víťazi kategórie Slovensko – bohatstvo v rozmanitosti – tradícia a súčasnosť

Zuzana Horváthová, voľná fotografka
1. miesto za sériu fotografií pod názvom Slovensko
Kategória: Slovensko – bohatstvo v rozmanitosti – tradícia a súčasnosť

Boris Németh, magazín .týždeň
2. miesto za sériu fotografií pod názvom Popolcová so Srholcom
Kategória: Slovensko – bohatstvo v rozmanitosti – tradícia a súčasnosť

 

Peter Korček, časopis Život, vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia
3. miesto za sériu fotografií pod názvom More Folklore
Kategória: Slovensko – bohatstvo v rozmanitosti – tradícia a súčasnosť

Víťazi kategórie Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia

Jana Hunterová, voľná fotografka
1. miesto za sériu fotografií pod názvom Londýn
Kategória: Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia

Pavlo Bishko, voľný fotograf
2. miesto za samostatnú fotografiu pod názvom Zranení ukrajinskí vojaci v priestoroch rakúskeho rehabilitačného strediska
Kategória: Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia


Serhii Korovainyi, voľný fotograf
3. miesto za sériu fotografií pod názvom Rodisko
Kategória: Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia

Denis Dziuba, voľný fotograf
Čestné uznanie za samostatnú fotografiu pod názvom 21. novoročný prejav
Kategória: Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia


Evgeny Maloletka, voľný fotograf
Čestné uznanie za samostatnú fotografia pod názvom Donbas
Kategória: Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia

Vladyslav Sodel, voľný fotograf
Čestné uznanie za samostatnú fotografiu pod názvom Posledný deň
Kategória: Medzinárodná kategória Stredoeurópska fotografia

Víťaz v medzinárodnej kategórii Krátke video

2. a 3. miesto nebolo udelené.

Tomáš Rafa
1. miesto za video pod názvom Ostreľovanie v Donecku
Kategória: Krátke video – medzinárodná kategória

PRIDAŤ KOMENTÁR